پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدرضا مهدیار اسماعیلی

توافق با «FATF» فاجعه‌آمیزتر از غائله حقوق‌های نجومی است

گفتگو با سرویس اقتصادی خبرگزاری تسنیم

۲۵ تير ۱۳۹۵ 

اسماعیلی 4

محمدرضا مهدیار اسماعیلی با هشدار نسبت به تبعات توافق ایران با FATF گفت: اگر از عمق فاجعه «FATF» با خبر بودیم چهار برابر فیش حقوقی جنجال می شد. این تفاهم برای ایران مثل این است که رمز عابربانک ما را دشمن ما انتخاب کند.« FATF» پنبه اقتصاد مقاومتی را می زند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران پویا (تسنیم)، مسئله ی نفوذ بیگانگان  یکی از مواردی است  که مورد نقد جدی منتقدین دولت به ویژه پس از اجرای برجام  قرار گرفته است  و نخبگان جامعه نسبت به آن هشدار می دهند.  نفوذ مصادیق مختلف دارد. از جمله مصادیقی که بسیار با اهمیت است، نفوذ اقتصادی است.  استعمارگران برای اجرایی کردن «طرح نفوذ»   در کشورها، راهکارهای گوناگونی دارند که بستن قراردادهای بین المللی و استفاده از ظرفیت های حقوق بین الملل از جمله آن هاست. بسیاری از کارشناسان معتقدند قرارداد  «FATF» یکی از مصادیق در این زمینه است.


تسنیم: به نظر شما آیا «FATF» می تواند از مصادیق نفوذ باشد؟
بله دقیقا. دولت اخیرا تفاهمی را با کارگروه اقدام مالی موسوم به «FATF» انجام داده است که به اکشن پلان معروف شده و به عقیده من برای معاش تمام مردم خطرناک است. قراردادی که تأثیر جدی در معیشت تمامی اقشار جامعه خواهد گذاشت و آسیبهای جبران ناپذیری بر اقتصاد ایران خواهد داشت اما مردم از آن اطلاع ندارند و نمی دانند که این قرارداد چه هست.
علت عدم آگاهی نسبت به این قرارداد این است که در درجه اول اقتصاددانان مقصرند که در این زمینه مردم را آگاه نکردند و درجه دوم رسانه ها که در آگاهی بخشی به  مردم در این زمینه کوتاهی کردند. همانطور که هرروز در مورد برجام و مسائل منطقه- حضور داعش و چگونگی نبردها- تحلیل داریم باید در این زمینه نیز فعالیت داشته باشیم. این قرارداد اگر امضاء بشود لااقل 80 درصد جامعه را تحت تأثیر قرار می دهد.

** اگر ازعمق فاجعه« FATF» با خبر بودیم 4 برابر فیش حقوقی جنجال رخ می داد

تسنیم: شما چه برداشتی از «FATF» دارید؟
در دنیا یک کارگروه بین المللی است که برای جاهایی است که احساس کنند کشورها پولشویی می کنند وارد می شود؛ یعنی اگر پولهایشان را در مسیری غیر از آنچه هست هزینه کنند. این کارگروه موظف است اصطلاحا مچ آنها را بگیرد. البته تمرکز اصلی آن بر روی رفتارهای تروریستی است. دولتها را نظارت می‌کند که درآمدشان را به کارهای تروریستی اختصاص ندهند. الان مثلا ما به آنها می گوییم چرا سوئیفت را باز نمی کنید؟ می گویند که ما اطمینان نداریم که این درآمد را صرف کارهای تروریستی نکنید. مثلا ممکن است حساب فلان گروه تروریستی را  در اروپا تحت عنوان خرید خدمات مهندسی شارژ کنید. یک میلیون دلار به حساب آنها بریزید و  آنها بمب بترکانند. ما نگران هستیم باید تمامی حسابهای شما را چک کنیم. این حرف خوبی است به شرطی که اول این کار را راجع به عربستان، ترکیه و بحرین انجام دهند که  قطعا تروریسم را محدود خواهد کرد. البته قبل اینها آمریکا در حوزه پولشویی و حمایت از تروریست جهانی دامنش از همه ناپاک تر است.


**« FATF» پنبه اقتصاد مقاومتی را می زند

تسنیم:‌مضرات این قراداد را بیشتر باز می‌کنید؟
وقتی کالبد عریان جریان گردش اقتصادی کشور را در اختیار کسانی قرار می دهید که سه دهه شما را تحریم کردند دقیقا مشخص می شود که کدام شرکتها و سازمان های مالی بیشترین نقش را در توسعه اقتصادکشور دارند. مثلا فلان شرکت خودروساز چند هزار حساب دارد و چند هزار حساب شرکتهای قطعه سازی که کنارش هستند دارند با او کار می کنند.  مثلا در مورد شرکت ایران خودرو می فهمند اگر فلان حساب مادر را  در شرکت ساپکو تحریم کنند کل ایران خودرو فلج می شود.

مشخص است کسی که به خود جرأت داده تمامی حسابهای ایران را بلوکه کند تا نتوانیم کار کنیم  اگر این بار خواسته باشد تحریم کند، بسیار آسانتر فقط همان شرکتهای حیاتی را تحریم می‌کند و با بستن دو سه حساب مادر یکباره بر معیشت یک میلیون نفر در کشور قفل می اندازد. حالا این ساپکو فقط یک مثال است. شرکتهایی به این شکل زیاد داریم؛ شرکت ملی نفت، مپنا و... . مثلا  وزارت راه برای توسعه حمل و نقل چه راهی را طی کرده است؟! مترو را چگونه ساختند؟ از کدام کشور ها تاسیسات خریدند؟ اگر این حسابها عریان باشد، این بار اگر خواسته باشند تحریم کنند، اتفاقی که  طی سه سال افتاد تا دایره تحریمهای ایران تکمیل شود در طی مدتی کوتاهتر از یک سال با بستن چهار  پنچ شریان اصلی اقتصاد رخ خواهد داد.‌

این اتفاق همه مردم را تحت تأثیر قرار خواهد داد؛ نانوا مشتری نخواهد داشت؛ کشاورز کودش تحریم می شود. راننده تاکسی کارش گره می خورد چون ساپکو با مشکل روبه رو شده است. همه مشاغل قفل می شود. اگر از عمق این فاجعه با خبر بودیم چهار برابر جنجالی که در مورد فیش حقوقی رخ داد در  این مورد رخ می داد. این به شدت اقتصاد مقاومتی را تحت تأثیر قرار می دهد و اصلا پنبه آن را می زند.

** تفاهم با «FATF» برای ایران مثل این است که رمز عابربانک ما را دشمن ما انتخاب کند

تسنیم: در مورد اینکه « FATF» از اساس با اقتصاد مقاومتی ناسازگار است توضیح دهید؟
اقتصاد مقاومتی یعنی ما به دشمن خود اطمینان نداریم. ما در جدال اقتصادی با دشمن عملا در حالت جنگ قرار داریم. همچنان که جنگ نیاز به اتاق جنگ و قرارگاه فرماندهی دارد، ما در اقتصاد هم نیاز به چنین اتاق جنگی داریم که درآنجا اطلاعات عملیات بیاید تحلیل شود و متناسب با شرایط موجود بهترین برنامه تدوین شود. آیا شما اتاق اطلاعات عملیات خود را در اختیار دشمن قرار می دهید تا از اطلاعات آن با خبر شود؟ شما اگر این اطلاعات را در اختیارش قرار دهید از برنامه های آینده تان و میزان هزینه ای که برای آن در نظر گرفته اید باخبر می شود.

من سوال می کنم؛ برای سلولهای بنیادی چقدر هزینه کردید؟ در فناوری نانو از کدام نهاد حمایت کردید و چگونه برنامه ریزی کردید که چنین دستاوردی را برایتان داشت؟ در رویان چه کار کردید که پیشرفت کردید؟ او در لوای نظارت بر پولشویی از اینها مطلع می شود. این کار مثل این است که عابربانک خود را به دشمن بدهید تا برای آن رمز انتخاب کند!  مقام معظم رهبری فرمودند که ما در جنگ اقتصادی هستیم. همانطور که جهاد نظامی اتاق عملیات می خواهد جنگ اقتصادی نیز اتاق عملیات می خواهد.  اتاق  عملیات ما در جنگ اقتصادی ستاد ویژه اقتصاد مقاومتی است. مهمترین کار این ستاد این است که اجازه ندهد برنامه های ما به بیرون درز کند.

 


صفحه اینستاگرام دکتر محمدرضا مهدیار اسماعیلی را دنبال کنید؛

https://www.instagram.com/mrmi_ir/


 Mohammad Reza Mahdiyar Ismaili  http://mrmi.ir © 2016. All Rights Reserved.

 webmaster@mrmi.ir