پایگاه اطلاع رسانی دکتر محمدرضا مهدیار اسماعیلی

پرواز اشتغال!


تا قبل از اینکه مدیرعامل ایرباس در مراسم تحویل نخستین هواپیمای پسابرجامی به رسانه‌ها نگفته بود «قرارداد خرید ایران از ایرباس یک قرارداد بزرگ تاریخی است» دوست نداشتم اعتراف کنم این قرارداد بیش از اینکه برای ایران جذاب باشد برای اروپا جذاب است.


Read more...

باز جهش دلار


هنوز کشور از شوک ناشی از افزایش قیمت دلار به خود نیامده بود که تصویب مجدد تحریم‌های 10 ساله آمریکا علیه ایران که قطعا دردسرهای فعلی را بیشتر خواهد کرد نیز به آن اضافه شد.


Read more...

سودای کاچی

 

دکتر محمدرضا  مهدیار اسماعیلی: 9 ماه انتظار به سر آمد و تولد هاب هوایی منطقه‌ای برای پوشش ترانزیت خاورمیانه با محوریت فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) همچنان در گام قبل از اول مانده است. برای تأسیس هاب هوایی منطقه‌ای که وزیر محترم راه‌وشهرسازی سال پیش سخن از آن گفت، ایران نیاز به خرید 300 هواپیما اضافه بر آنچه فی‌الحال در خطوط هوایی در حال بهره‌برداری هستند، دارد.


Read more...

تِله ترامپتِر فارسی!

 

دکتر محمدرضا مهدیار اسماعیلی: مطابق آنچه پیش‌بینی کرده بودیم ترامپ پیروز انتخابات آمریکا شد و پس از تصدی 8 ساله دموکرات‌ها، کاخ سفید را به چنگ آورد. هرچه اوباما و کلینتون نماد چهره بزک کرده شیطان بزرگ باشند، ترامپ نماد چهره واقعی و منفعت‌طلب بی‌ملاحظه آمریکاست که دلیلی نمی‌بیند همچون دموکرات‌ها پنجه چدنی خود را زیر دستکش مخملین پنهان کند.


Read more...

کلیدی به نام «خرد جمعی»


دکتر محمدرضا  مهدیاراسماعیلی: تصمیم‌سازی در نظام اقتصادی یک کشور، مهم‌ترین و پایه‌ای‌ترین مرحله مکانیزم اداره اقتصاد یک کشور است. تصمیم‌سازی یک مرحله پیش از تصمیم‌گیری است که طی آن در قالب یک فرآیند حساب‌شده یا احیانا باری به هر جهت(!) دامنه تصمیماتی که برای مدیران و مسؤولان می‌تواند متصور باشد عرضه می‌شود و مدیر تصمیم‌گیر یکی را برمی‌گزیند.


Read more...

نامه به نامه


می‌گویند سخن‌تان را متناسب با شیوه و طبیعت مخاطب‌تان بیان کنید تا موثر باشد. این انتخاب مشی در گفت‌وگو از زبان علمی بین دانشمندان گرفته تا زبان گفت‌وگو با کودکان، همه را در بر می‌گیرد تا آنجا که جناب مولانا فرمود: «چونک با کودک سر و کارم فتاد/ هم زبان کودکان باید گشاد».


Read more...

برای نمایندگان مناطق آزاد و غیرآزاد مجلس شورای اسلامی

 

دکتر محمدرضا مهدیاراسماعیلی: رای آوردن فوریت لایحه 2 برابر کردن مناطق آزاد که از سوی رئیس‌جمهور برای بار سوم به مجلس شورای اسلامی  ارسال شد به عقیده من محصول غائله «گوش نمی‌کنید» است!

ابتدا لازم است موضع خود را در مقابل خیل مردمی که در ناخودآگاه‌شان مناطق آزاد را دوست دارند و آن را برای اقتصاد کشور مفید می‌دانند


Read more...

وقتی همه خواب بودند!

 

«در پی گسترش بحران ناشی از کاهش اعتبار اوراق رهنی منتشره از سوی بانک مسکن، امروز سهام 10 شرکت بزرگ دیگر با افت 93 درصدی مواجه شد. شاخص بورس تنها طی 3 روز اخیر 30 هزار واحد افت کرد. پلیس معترضان را به آرامش دعوت کرده است.


Read more...

 مختصات استعماری پسابرجام

 

دکتر محمدرضا مهدیار اسماعیلی و علی ملکی*: "استعمار همیشه دو چهره داشته، یکی ظاهر آن و دیگری باطن آن و در هر دوره ای برای اجرای سیاست های خود به فراخور حال از آن چهره که مطلوب است بهره می برد!" ویلیام هایلند

امروز پس از گذشت زمان معنادار از امضای آنچه موسوم شد به «برنامه جامع اقدام مشترک» که ای­کاش لااقل پای همین


Read more...

بسته‌شدن حساب‌های مادر با  FATF

 

دکتر محمدرضا مهدیاراسماعیلی: تقریبا سال گذشته در همین روزها بود که جان کری در مصاحبه تلویزیونی زنده خود در ایالات متحده اعلام کرد: «ما به این نتیجه رسیده بودیم که سازمان تحریم‌هایی که برای ایران طراحی کرده بودیم به سوی بی‌اثر شدن گراییده، از این رو ناچاریم ضمن پیمودن راه‌های مذاکره، سازوکار عمیق‌تری را برای کنترل ایران طراحی کنیم».


Read more...

5 پیام جدایی انگلیس از اتحادیه برای ما

 

دکتر محمدرضا مهدیاراسماعیلی: خروج بریتانیا از اتحادیه اروپایی پیامد یک فرهنگ نهادینه‌ شده در تفکر این جامعه- در جمع ملت و دولت- است که 15 سال پیش از این نیز توسط اقتصاددانان آگاه جهان پیش‌بینی شده بود.


Read more...

- تورم چند؟ 

+ چند می‌خواهی؟!

 

دکتر محمدرضا مهدیاراسماعیلی: «ضمن تشکر از همکاران در وزارت امور اقتصادی و دارایی کشور و بانک مرکزی در جهت موفقیتی که در اقتصاد ایران حاصل شده است؛ برای نخستین‌بار پس از سال‌ها تورم سالانه ایران تک‌رقمی شد.» این جمله خوشحال‌کننده سخنگوی محترم دولت و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور که روز یکم تیرماه در صحن علنی مجلس ادا شد، منافات قطعی


Read more...

سرهنگ یا «حقوق»دان؟

 

دکتر محمدرضا  مهدیاراسماعیلی: آن سطر آخر در عبارت «گزارش‌های واصله نشان می‌دهد مواردی از پرداخت‌های غیرمتعارف و ارقامی تحت عنوان پاداش و وام وجود داشته است که اگرچه ممکن است با مقررات به‌جامانده از دوره‌های قبل توجیه‌پذیر باشد...» به عقیده من غیرمنصفانه‌ترین بخش از نامه رئیس‌جمهور روحانی به معاون اول خود پیرامون غائله فیش‌های حقوقی چندصد میلیونی صادر شده در دولت فعلی است و در این‌باره


Read more...

 برجام از زاویه شمال

 

علی ملکی* و دکتر محمدرضا  مهدیار اسماعیلی: «در زمینه مسائل هسته‌ای، دشمنان ما که طرف مقابل ملت ایران قرار دارند- که عمده هم آمریکاست- اینها دارند با تدبیر و سیاست‌گذاری حرکت می‌کنند. این را ما کاملا توجه داریم، می‌فهمند که دارند چه کار می‌کنند؛ آنها به این مذاکرات احتیاج دارند، آمریکا به مذاکرات هسته‌ای بسیار احتیاج دارد.


Read more...

شمال زدگی

 

نشناختن وزیر خارجه فنلاند توسط وزیر خارجه دولت یازدهم – آن هم در محلی که دقیقاً برای دیدار همین 2 مقام عالی در نظر گرفته شده است- عجیب نیست، وقتی که ما بدانیم کشورهای بسیار مهم‌تری بوده‌اند که سال‌ها منافع تجاری ایران را به نیکویی تامین کرده‌اند اما چون نام‌شان شهرت 1+5 را نداشته است از لیست کشورهای مورد علاقه دولت به کلی پاک شده‌اند.


Read more...

اقتصاد مقاومتی استمرار دکترین فتح خرمشهر

 

دکتر محمدرضا  مهدیاراسماعیلی: «فتح خرمشهر فتح خاک نیست، فتح ارزش‌های اسلامی است.» این جمله بنیانگذار انقلاب اسلامی به عقیده من پیامد دکترینی است که اگر آن دکترین را امروز به ویراست 95 به‌روز‌رسانی کنیم، معنایش این می‌شود که بروید هر چه در توان دارید بگذارید وسط تا اقتصاد کشور را به دست جوانان خودتان «فتح» کنید.


Read more...

ایران در پرونده «محرمانه» گاز ترکیه باید بازی باخت - باخت کند

 

شاید تا قبل از دولت یازدهم کلمه «محرمانه» فقط برای درج روی برخی نامه‌ها استفاده می‌شد اما با روی کار آمدن دولت فعلی مشخص شد حق این کلمه پیش از این، آنطور که باید ادا نشده است و همچنان که ما اسامی ارزنده را روی خیابان‌های‌مان می‌گذاریم تا یاد آنها همیشه حفظ شود، ظاهرا قرار است با


Read more...

تحلیلی بر عدم گشایش عملی سوئیفت در ایران، علی رغم باز بودن اسمی  آن

 

 

دکتر محمدرضا مهدیاراسماعیلی: «سوئیفت» باز است اما کار نمی‌کند! این جمله به عقیده من چلانده‌شده تمام ابعاد مذاکرات هسته‌ای است.


Read more...

قفل حساب‌های محرمانه ابرثروتمندان

 

 

دکتر محمدرضا مهدیار اسماعیلی: «آمانسیو اورتگا» تاجر 79 ساله اسپانیایی و ثروتمندترین فرد این کشور است. او سال 2011 با 31 میلیارد دلار توانست رتبه هفتم ثروتمندان دنیا را کسب کند. سال 2012 با 5/37 میلیارد به رتبه 5 رسید. 2013 با 57 میلیارد سوم شد.


Read more...

سرگیجه در ساغند

 

 

دکتر محمدرضا مهدیاراسماعیلی: اول آنکه جای بسی خرسندی است که یادداشت «اندوه ساغند» اگر حریف بیدار کردن تعطیل‌کنندگان ساغند نشد، لااقل شاهد آن بودیم که- در کمتر از یک هفته- از مجموع 6 ـ 5 مصاحبه و تکذیب و اطلاعیه، چه بسیار دستپاچگی و تناقض و اعلام نظر غیرفنی که دیده نشد! اکنون زمان آن است که ببینیم که آیا سازمان انرژی اتمی به آنچه


Read more...

پاسخ به اطلاعیه سازمان انرژی اتمی و درس اقتصاد

 

 

دکتر محمدرضا مهدیاراسماعیلی: باخبر شدم در واکنش به یادداشت «اندوه ساغند» اینجانب که صبح 16 فروردین در «وطن‌امروز» منتشر شد، از سوی سازمان انرژی اتمی اطلاعیه‌ای صادر شد که طی آن از مجموعه نقدهای عرضه شده تنها به مساله قیمت کیک زرد پرداخته و عنوان شده که نه‌تنها کانسنگ اورانیوم بسیار بی‌قیمت است بلکه یک کیلوگرم کیک زرد که


Read more...

اندوه ساغند و آرزوی سیمان!

 

 

دکتر محمدرضا مهدیاراسماعیلی: اندر حکایت معدن اورانیوم ساغند بود که با خود گفتیم هزار سال قبل که «ناصرخسرو قبادیانی» سفرنامه‌نویس شهیر ایرانی در روستای ساغند‌ اتراق کرد و نامی از آن در دل تاریخ بر جای گذاشت، هرگز تصور نمی‌کرد روزی این روستا به خاطر کشف معدن عظیم و گرانبهای اورانیوم با بیش از یک میلیون تن سنگ معدن آن هم از نوع


Read more...

اقتصاد ایران؛ ویراست 95

 

 

دکتر محمدرضا مهدیاراسماعیلی: این 9 کلمه «به گمان من مساله‌ اقتصاد در اولویت اول است»، به گمان من شاه‌بیت پیام نوروزی رهبر انقلاب است که صبح اول فروردین 95 در گوش اقتصاددانان زنگ زد و در بیانات حرم رضوی در ادامه زنگار زدود. سال 1395 از حیث اقتصادی سالی حساس و مهم است.


Read more...


سخنی با آنها که در لیست‌شان اقتصاددان ندارند

 

دکتر محمدرضا  مهدیاراسماعیلی: فارغ از تعصبات جناحی، تکیه کردن به جمعیتی که در لیست اصلی انتخاباتی خود حتی یک اقتصاددان هم ندارد، به قول همان اقتصاد غریب مانده در میان هیاهوها، رفتاری پرریسک و غیرعقلایی است! همان اقتصادی که همه برای نجاتش صف کشیده‌ایم اما نمی‌دانیم اگر عنان آن را به دست‌مان بدهند قرار است با آن، چه کنیم.


Read more...


رمزگشایی جدال گازی ترکیه و تئوری بازی‌های محرمانه

 

دکتر محمدرضا  مهدیاراسماعیلی: قرارداد فروش 25 ساله گاز ایران به ترکیه اکنون زمانی به 20 سالگی خود رسیده است که در این مدت باید سالانه بین 5/2 تا 3 میلیارد دلار برای ایران درآمد عاید می‌کرد.


Read more...


آیا هواپیمایی ایران قرار است مثل کنکورد با ژست نیم‌خیز پرواز کند؟!

 

دکتر محمدرضا مهدیار ‌اسماعیلی: «... ایران یکی از نخستین مشتریان خرید هواپیمای غول‌پیکر کنکورد بود. کشوری که با ذخایر نفتی‌اش به کشوری ثروتمند تبدیل شده بود.

... ما تصمیم داشتیم شاه را طی یک پرواز همراهی کنیم.


Read more...


وقتی پژو مهربان می‌شود!

 

دکتر محمدرضا مهدیار اسماعیلی: سفر سیاسی - اقتصادی رئیس‌جمهور روحانی به فرانسه با استقبال فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه بر لبه فرش قرمز - و نه جلوتر! – در کاخ الیزه به پایان رسید و بخش قابل توجهی از دلار پس‌انداز شده  ناخواسته جمهوری اسلامی ایران در پی روزهای تحریم نیز در مسیر هزینه شدن قرار گرفت.


Read more...


چرا ژنرال‌های اقتصادی، مدیران دولتی خوبی نیستند؟

 

دکتر  محمدرضا  مهدیار اسماعیلی: به یاد دارم صبح یکی از روزهای ماه مه ‌سال 2006 که جورج بوش رئیس‌جمهور وقت آمریکا در نطقی تلویزیونی در کمال شادمانی، هنری پالستون را به عنوان وزیر خزانه‌‌داری ایالات متحده برگزید، هنری پالستون با دستانی فرو برده در جیب، با ابراز بی‌تفاوتی کامل در کنار بوش ایستاده بود و حین نطق انتصابش توسط رئیس‌جمهور کشورش در


Read more...

صفحه اینستاگرام دکتر محمدرضا مهدیار اسماعیلی را دنبال کنید؛

https://www.instagram.com/mrmi_ir/


 Mohammad Reza Mahdiyar Ismaili  http://mrmi.ir © 2016. All Rights Reserved.

 webmaster@mrmi.ir